Now playing

Rate this item
(0 votes)
in Blog

Albüm Review Denemesi, Part I

By Published April 08, 2017

Günlük Dertlerim
Yeni kesilmiş koltukaltı kılına sıkılmış deodorant gibi canımı sıkan bir durumu sizinle paylaşmak isterim. Malumunuz, radyomuzun muhtelif görüşmelerinde, güzide DJ’lerimizin bir araya geldiği toplantılarda veya hepsini kapsayacak şekilde, radyomuz DJ’lerinden herhangi birinin o sırada ortamda bulunan başka birine aşağılanması suretiyle eğlence üretildiği her ortamda “YouTube’da 150 kişinin dinlediği şarkıları dinlemekle” suçlanılmakta, dalga geçilmekte ve pek çok durumda da gıyabında “gırgır malzemesi” olmaktayım. Bu yazıda bunun suçlanılacak veya dalga geçilecek bir şey olmadığını anlatmakla vakit kaybetmeyip, bu düşpink malzemesinin ince ince altını dolduracağım.

Megalodon Collective’i Tanıdığım Güne Lanet
Her şey benim yine bir gün YouTube’da “video.geotag: 60.4720° N, 8.4689° E (NORVEÇ YANİ); video.tag: jazz; statistics.viewCount<200” diye aratmam ve karşıma çıkan videoları bir mesai ciddiyetiyle dinlemeye niyetlenmemle başladı. Büyük keyif. Ama maalesef bu arama karşıma ilk sıralarda kötü kamerayla konserde çekilmiş Jan Garbarek videoları çıkarır. Bunun ardından hemen aramamın yanına “-garbarek” yazarım.

Yeni gelen sonuçlar genelde insanın içini kıpırdatır. Eh, azımsanacak iş değil, canım Svenler (İsveçlilere Sven demeyin sakın, çok kızarlar) bir heves Oslo’da müzik okumuşlar sonra bir araya gelip üç beş kayıt yapmışlar, bir prodüktör bizi meşhur etse diye bekliyorlar. Yok lan, ne bekleyecek, Norveç’te insan olmadığı için zaten herhangi bir şeyi “yaptığın” zaman hemen kıymete biniyor. Burada kıçını yırtsan adam olamazsın, Norveç’te adam vursan 20 yıl yatar alim olup çıkarsın.

Uzun lafın kısası, altta siyah beyaz bir video gördüm*. Megalodon Collective diyor. Rehearsal diyor, hem de 2015’te yüklenmiş (ben videoyu ASKERden döndükten hemen sonra, Şubat 2016 gibi gördüydüm). “hem de” diyerek 2015 yılında yüklenmiş olmasına sevinmem videoyu dinledikten sonra ziyadesiyle beğenmem ve “keh keh, albümü de çıkar bugün yarın” diye düşünmemden. Hiç de beklediğim gibi olmadı -_-. Sefa pezevengi Sven’in acelesi yok tabi. Bu arada belirtmek lazım, aslında 2015 yılında zaten bir albüm çıkarmışlar, ama ne yalan söyleyeyim, bu rehearsal’da çaldıkları kadar hoşuma kaçmadı. Rehearsal belam oldu. Her gün açıp dinler oldum, müptela.

Baktım çocuklar epey çalıyor. Doldurmuşlar bir odayı, 7 tane gürbüz delikanlı. İki davul, üç saksofon (videoda teki klarnet çalıyor), gitar, bas. Bir de çalıyorlar, aklın çıkar. Sanki 30 yıldır birlikte çalma tecrübeleri var. Çaldıkları şarkı tam rehearsal havasında, öyle bestelemiş ki vikingin sarı çiyanları, şarkıya girdiğini anlamadan içinde buluyorsun kendini. Hatta ne kadarı yazılmış ne kadarı emprovize o bile anlaşılmıyor bazen. Akıp gidiyor.

Albüm review niyetiyle yazmaya başladığım yazıyı adamlara ulaşma hikayem ve çeşitli şakalarımla harcadığım için özür dilerim. Albüm review’unu ve çeşitli fıkraları içeren Part II’de görüşmek üzere, esen kalın.

*

 

Read 159 times Last modified on Saturday, 08 April 2017 12:06
Amir Kutbu

Latest from Amir Kutbu

İletişim

Hepimiz dünyalıyız!
multimultilob@gmail.com
www.multilob.com

Alıntı

  • Kulakları iyi duymayanlar dansedenleri hiç sevmez.